mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Odpowiedź na pozew

Marta Trzęsimiech - Kocur26 września 2019Komentarze (1)

Sąd doręczając pozew nakłada na pozwanego zobowiązanie do udzielenia odpowiedzi na pozew, najczęściej wyznaczając 14 dniowy termin na złożenie pisma.

Chyba najgorszym rozwiązaniem jest wyrzucenie pozwu do kosza, nie udzielenie odpowiedzi i zignorowanie rozprawy.

W odpowiedzi na pozew trzeba przedstawić swoje stanowisko, a więc należy wskazać przede wszystkim:

  • czy pozwany wyraża zgodę na rozwód
  • czy domaga się rozwodu bez orzekania o winie czy z winy

Jak  w każdym procesie swoje stanowisko należy uzasadnić i przedstawić dowody na poparcie swoich tez, np. należy wskazać świadków.

Jeśli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata to należy się do niego zgłosić po otrzymaniu pisma z Sądu, raczej nie na ostatnią chwilę. Przygotowanie odpowiedzi na pozew, gdy mamy do czynienia z orzekaniem o winie czy walką o dzieci jest czasochłonne. Więc by adwokat mógł solidnie zaprezentować stanowisko Klienta to potrzeba na to czasu.

Uważam też, że nawet jeśli ktoś wyraża zgodę na rozwód bez orzekania o winie to wskazane jest zasięgnięcie choćby porady adwokata. Czasami „dla świętego spokoju” pozwany odpuszcza w niepamięć pewne czyny czy zaniechania małżonka i chce zakończyć sprawę na jednej rozprawie, ale bywa tak, że taki z pozoru dobry pomysł może przysporzyć problemów w przyszłości.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Samotny 6 października, 2019 o 15:48

Mam pytanie. Czy zawsze trzeba napisac do sadu odpowiedz na pozew.co sie stanie jezeli nie napisze odpowiedzi? Nie zdazylem a rozprawa juz niedlugo.boje sie jakiejs grzywny. Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje. Adrian

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: