mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Kurator

Marta Trzęsimiech - Kocur06 września 20188 komentarzy

Większość Klientów jest trochę przestraszona, gdy słyszy, że w toku postępowania rozwodowego ich dom ma odwiedzić kurator.  Sąd zlecając wywiad środowiskowy nie czyni jednak zarzutu rodzicom, że nieodpowiednio zajmują się dzieckiem. W toku postępowania rozwodowego Sąd musi dobrze zbadać sytuację, w jakiej znajduje się dziecko stron. Dlatego też Sąd zleca przeprowadzenie wywiadu środowiskowego kuratorowi sądowemu.

Nie trzeba obawiać się takiej wizyty. Kurator ma za zadanie sprawdzić, w jakich warunkach wychowuje się dziecko i jak funkcjonuje rodzina. Kurator rozmawia z opiekunem dziecka, a jeśli dziecko jest starsze to także i z nim. Następie kurator sporządza opinię i przesyła ją do Sądu.

Opinia taka nie jest doręczana stronom postępowania, jednak nie ma przeszkód, by zapoznać się z nią przed rozprawą. W tym celu należy udać się do sekretariatu lub do czytelni w Sądzie.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Czytelnik bloga 8 września, 2018 o 17:40

Mam pytanie. Może ktoś mi podpowie. Czy kurator może rozmawiać z dziecmi na osobnlsci? Bo u mnie Pani kurator wyprosila mnie z pokoju bo chciała rozmawiać sama z dziećmi. Czy jest to normalne czy mam bać o coś? Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę wszystkiego dobrego rozwodnikom. Po rozwodzie życie trwa dalej pamiętajcie o tym.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 10 września, 2018 o 11:33

Kurator może porozmawiać z dziećmi bez Pana obecności, nie ma w tym nic nietypowego. Powodzenia!

Odpowiedz

Ela 7 października, 2021 o 11:42

Jak miałam 7 lat Panie kurator chciały ze mną rozmawiać na osobności, ja im nie powiedziałam ani słowa, coś tam rysowałam. I potem Panie stwierdziły, że dziecko chce mieć mamusię i tatusia. A ojciec bił, pił, kradł matce nawet rajstopy byle na imprezkę było. Mama ułożyła sobie po rozwodzie nowe życie na poziomie, a dziad blokował nam co mógł (wyjazdy, adopcję), bo miał prawa rodzicielskie! Oczywiście zero zainteresowania z jego strony. Alimentów oczywiście też nie płacił, bo cały majątek na swoją nową żonę zapisał. A jak szedł do sądu na rozprawę o alimenty to opowiadał jaki jest chory i swój samochód dwie ulice dalej parkował. Także mamy uważajcie na kuratorów. Także dla dobra dzieci. Dzieci niewiele rozumieją z tego co się dzieje, więc jakaś obca pani czy pan kurator może sobie interpretować co chce, bo mu się wydaje, że wie co jest dobre dla dziecka. Tyle w temacie.

Odpowiedz

Grzegorz 14 maja, 2019 o 21:06

Witam czy kurator może wysłuchać opinii tylko jednego opiekuna i jak jest kursy ex nie mówi całkowitej prawdy i oczernia swgo ex który mieszka razem z nimi

Odpowiedz

Anna 14 października, 2019 o 21:46

Witam.
Co jeśli kurator nie dotrze na wywiad przed rozprawą rozwodową? Czy sąd musi wtedy wyznaczyć kolejny termin rozprawy? Dodam że chodzi o rozwód bez orzekania o winie, gdzie obie strony chcą rozwodu w pełnym porozumieniu.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 15 października, 2019 o 11:03

Zazwyczaj kuratorzy wywiązują się ze swoich obowiązków terminowo, ale może się tak zdarzyć, że opinia nie dotrze do Sądu na czas. Wówczas Sąd najprawdopodobniej odroczy rozprawę do czasu otrzymania opinii, chyba, że wystarczającym będzie w konkretnym przypadku przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka.

Odpowiedz

Marta 17 listopada, 2019 o 19:01

Witam mam pytanie jestem po rozwodzie i jeden msc są dzieci u taty drugi u mnie opieka naprzemiennie mamy kuratora od 2 lat czy powinien przy nas spisywać protokół wizyty?Cżyjesz mamy prawo wglądu w taki protokół ? I czy jak jest ok możemy zrezygnować z kuratora?

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 4 grudnia, 2019 o 12:10

Dzień dobry, Kurator działa na zlecenie Sądu, zatem nie można z niego zrezygnować. Raporty sporządzane są po zakończeniu wizyty, jednak znajdują się one w aktach sprawy i strony postępowania mają do nich dostęp.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: