mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Sąd nie przysłał mi wyroku – czyja to wina?

Marta Trzęsimiech - Kocur31 lipca 201315 komentarzy

Kilka dni temu otrzymałam maila od czytelnika, który prosił, bym na blogu opisała temat związany uzyskiwaniem odpisów wyroków. Czytelnik poprzez nieznajomość procedury nie złożył apelacji i wyrok I instancji uprawomocnił się.

Sąd powiadamia strony postępowania o każdej rozprawie. Możecie Państwo otrzymać pisemne wezwanie na rozprawę, w którym zawarta będzie data, godzina i numer sali, na której odbędzie się rozprawa. Jeżeli jednak Sąd wyznacza kolejny termin podczas rozprawy to wówczas należy zapisać dokładnie datę i godzinę – Sąd nie przyśle dodatkowego wezwania!

Gdy postępowanie sądowe dobiegnie końca to Sąd wyda wyrok. Nieobecność stron co do zasady nie uniemożliwia wydania wyroku. Sąd jednak nie informuje nikogo o tym, że wydał wyrok, nie wysyła żadnych powiadomień. Wyrok jest ogłoszony na rozprawie, a to, że nikt na nią nie przyszedł to już nie problem sędziego. Zatem jeżeli strona jest powiadomiona o rozprawie, nie stawi się na niej, a chce wiedzieć, jaki był jej przebieg to następnego dnia powinna zadzwonić do sekretariatu czy udać się do Sądu, by przejrzeć akta sprawy. W przypadku zakończenia sprawy i wydania wyroku zaczynają bieg odpowiednie terminy – termin do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku to tylko  7 dni, więc czasu na podjęcie działań nie jest wiele.

Czytelnik bloga nie poszedł na rozprawę, ale był przekonany, że otrzyma z Sądu wyrok, i to z uzasadnieniem, i od tego momentu będzie biegł termin do złożenia  apelacji. Czekał kilka miesięcy (bo w telewizji mówią, że „sprawy trwają latami”), aż w końcu zdecydował się na wizytę w Sądzie. Tam dowiedział się, że sprawa jest już prawomocnie zakończona, bo nikt nie złożył apelacji.

Morał jest taki, że warto interesować się swoimi sprawami i pilnować swoich interesów – Sąd nie działa „za stronę” i zgodnie z przepisami, by otrzymać odpis wyroku należy o to zawnioskować. Brak wniosku niestety nie wstrzymuje biegu terminów sądowych.

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

małgorzata 24 lipca, 2017 o 21:23

A ja dziś właśnie wysłałam wniosek o odpis postanowienia z uzasadnieniem , ale ciekawe jest to , że sędzina na posiedzeniu „wyprosiła” mnie dyplomatycznie na moje niewygodne pytania , mówiąc, żebym teraz oczekiwała na przesłanie pocztą postanowienia i się z nim zapoznała..Było ono odczytane oczywiście na sali , a dopiero po tym zostałam dopuszczona do głosu..Czy pani mecenas spotkała się kiedyś z taką sytuacją? Czy mogło to być celowe wprowadzanie w błąd, żeby strona nie dostała do ręki, akurat w tym przypadku absurdalnego , wprost przeczącego aktom prawnym, uzasadnienia?

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 25 lipca, 2017 o 13:10

Pani Małgorzato, od reguły są wyjątki, np. w sprawach o alimenty Sąd prześle Pani, jako matce małoletniego, wyrok bez wniosku. Sąd jednak nie daje Pani niczego na sali rozpraw do ręki, tylko przesyła korespondencję pocztą.

Odpowiedz

małgorzata 25 lipca, 2017 o 13:26

Dziękuję, to akurat była sprawa karna , a ja jako pokrzywdzona. W sensie „do ręki” miałam na myśli, że faktycznie czekałabym , aż pocztą doręczy mi się postanowienie z uzasadnieniem, a tym samym minął by mi termin, kiedy to sama muszę wystąpić z wnioskiem o odpis z uzasadnieniem aby mieć na piśmie stanowisko sądu. Sędzina wyraziła się dokładnie. Czyli , że mam czekać na przesłanie postanowienia pocztą i się z nim zapoznać dokładnie. Bo na sali zaczełam stanowisko sądu podważać, a po tym , gdy zwróciłam uwagę na błędne przekonanie sądu, że jest to przestępstwo ścigane na wniosek moja wypowiedz została ucięta, tak jak wyżej napisałam. W tym wszystkim zaczęło mnie właśnie zastanawiać, czy faktycznie są przypadki , ze dostałabym pocztą całe postanowienie z odczytanym uzasadnieieniem, czy sędzina specjalnie chciała mnie wprowadzić w błąd.

Odpowiedz

Anita 6 sierpnia, 2018 o 11:37

Witam mam pytanie które dotyczy mojego znajomego. Dostał on wyrok za niepłacenie alimentów i tam było coś takiego że miał do wyboru grzywnę, godziny do odrobienia lub wyrok w zawiasach. On wybrał godziny do odpracowania, zostało napisane pismo i on do tej pory nie otrzymał oficjalnego wyroku. Był w miejscu w którym miał odrobić te godziny ale nikt o niczym nie wie. Co ma zrobić w takim przypadku ?

Odpowiedz

Basia 24 sierpnia, 2018 o 08:34

Witam, czy istnieje możliwość przyśpieszenia wydania odpisu z sądu? Zgodnie z prawem po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie dziedziczenia jest pół roku na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku. W kwietniu była rozprawa (zakończona po I spotkaniu), tydzień później złożyłam wniosek o wydanie odpisu. W maju wyrok się uprawomocnił. Sąd w dalszym ciągu nie wysłał owego odpisu. Na początku mówili, że wyślą je do 3 miesięcy, a z każdym kolejnym telefonem (lub wizytą) twierdzą, że jeszcze przez około miesiąc go nie będą mogli wysłać. Za nieco ponad miesiąc dobiegnie końca termin złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym w celu uniknięcia podatku. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy w związku z tak długim oczekiwaniem na odpis z sądu istnieje możliwość przedłużenia terminu złożenia deklaracji, aby nie płacić podatku? Serdecznie dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Magda 7 września, 2018 o 17:31

Witam
Chcę złożyć do prokuratury zawiadomieniem o niepłaceniu przez ojca dziecka alimentów. Tam jednym z wymogów jest odpis orzeczenia sądowego.
Gdzie i jak taki odpis uzyskać ?
Wyrok był zasądzony w 2014r i nie pamietam czy coś takiego dostałam ?!
Czy może wyrok z sądu posiada komornik który prowadzi tą sprawę. Nie mogę nigdzie w swoich papierach tego znaleść !!! A nie pamietam czy i gdzie jest ten wyrok.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 10 września, 2018 o 11:29

Jeśli toczyło się postępowanie egzekucyjne to Komornik jest w posiadaniu wyroku.

Odpowiedz

Weronika 7 grudnia, 2018 o 14:32

Witam ostatni raz przesłuchał mniej prokurator i wysłał mniej na badania lekarskie i o tamtej pory nie wiem co się dzieje bo zadno pismo mi do domu nie przyszło czy wogule coś mi przyjdzie do domu jakieś zawiadomienie na piśmie

Odpowiedz

Agata 8 maja, 2019 o 07:11

Witam.
Mam taką sytuację, iż niestety miałam.wypadek samochodowy z potraceniem pieszej. Sprawa w sądzie odbyła się ponad 1,5 miesiąca temu A wyroku nadal nie otrzymalam. Obecność na sprawie byla nieobowiązkowa tak więc nie było mnie na tej rozprawie. Po tygodniu od tej sprawy przyszło mi.tulko informacja z sądu o zaplaceniu kosztów sądowych i to od razu oplacilam.
Ale zastanawia mnie co z wyrokiem? Jeśli.przyszło z sądu o oplacenie kosztów sądowych to dlaczego nie przyszedł wyrok?

Odpowiedz

Arkadiusz 16 maja, 2019 o 20:33

Dzień dobry,

W postępowaniu przed sądem pracy zapadł wyrok dla mnie niekorzystny. Niestety otrzymywałem od sądu wiele powiadomień o posiedzeniach, a kiedy dzwoniłem dowiadywałem się że wyrok nie zapadł albo posiedzenie zostało przełożone. Tak długi czas, odległe terminy, obowiązki dnia codziennego wszystko to sprawiło, że nie zadzwoniłem za ostatnim razem. Zadzwoniłem, ale za późno. Sądziłem błędnie, że sąd mnie powiadomi o wyroku. Wyrok się uprawomocnił. Czy mogę coś zrobić? Na marginesie wyrok jest rażąco niesprawiedliwy, ewidentnie pracodawca złamał umowę o zakazie konkurencji i podał fikcyjny powód zwolnienia. Co mogę zrobić? Sprawa trwała od października 2017.
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 16 maja, 2019 o 22:28

Nie pozostaje nic innego tylko próba przywrócenia terminu do złożenia apelacji. Powodzenia!

Odpowiedz

Mateusz 2 stycznia, 2020 o 15:34

Witam serdecznie, pisze w takiej sprawie.
Otóż wyrok sądu zapadł 22 listopada.
Wyrok jest dla mnie korzystny ponieważ sąd umorzył postępowanie w stosunku do mnie
dlatego że powód cofnął pozew ze zrzeczeniem się roszczenia.
Jednak dla mojego brata wyrok był nie korzystny ponieważ musi zapłacić kwotę X na rzecz powoda.
Moje pytanie brzmi, czy jeżeli brat się odwoła to mój wyrok może się uprawomocnić?
Czy odwołanie brata ma jakiś wpływ na mój wyrok? Czy postepowanie będzie się tylko juz potem toczyło w stosunku do niego.

Odpowiedz

Agnieszka 6 lutego, 2020 o 23:07

Witam. Proszę o pomoc bo nie wiem co robic dalej,w listopadzie miałam sprawę rozwodową gdzie mąż się zgodził na rozwód z orzeczeniem jego winy i pani sędzia wyznaczyła termin odczytania wyroku po 2tyg z info że nie musimy się wstawiać. Myślałam że wszystko się przeciąga bo świeta, nowy rok i czekałam na pismo,ktore nadal nie przyszło. Zadzwoniłam do Sądu w tygodniu i byłam w szoku bo otrzymałam info że nie mamy rozwodu. Jak dalej postępować,trzeba złożyć nowe pismo i opłatę kolejna 600zł? Dodam że nie mieszkamy razem od min 2lat,mam rozdzielność i alimenty ok 8lat,mąż ma ograniczone prawa do dziecka lat 14 od 3lat i nie dostałam rozwodu,jestem załamana i proszę o podpowiedź bo nie chcę z tym człowiekiem już nigdy być. Pozdrawiam Agnieszka

Odpowiedz

Włodzimierz 26 stycznia, 2021 o 21:40

Sąd doręczył mnie powiadomienie o terminie publikacji orzeczenia w dniu 11.02.2020 r., nie byłem na na sprawie (73 lata, ponad 300 km, słaby stan zdrowia), ale w dniu 13.02 2020 r. działając w dobrej wierze do akt sprawy wpłynął mój wniosek o doręczenie wyroku wraz z jego uzasadnieniem. Niestety Sąd nie powiadomił mnie o przeniesieniu terminu publikacji na 25 luty 2020 r. i uznał, iż złożyłem wniosek przedwcześnie (art. 422 par. 1). , informując mnie po uprawomocnieniu wyroku, iż mogłem złożyć wniosek ponownie, lub też złożyć oświadczenie, że ów wniosek podtrzymuję. Czy tak są w sposób poprawny prawnie realizowane procedury?

Odpowiedz

Mariusz 27 stycznia, 2023 o 12:34

Szanowna Pani Mecenas,
W 2021 roku złożyłem i oplacilem wniosek do Sądu Okręgowego o wydanie Postanowienia z klauzulą wykonalności, gdyż jest niezbędne do założenia sprawy o alienację rodzicielska i utrudnianie kontaktów. Sąd Okregowy wystapil o akta do Apelacyjnego w 2021 roku. Akta są w Sądzie Apelacyjnym ze względu na Apelacje, ale przez rok nic nie działo się w sprawie.
Oczywistym jest ze tracę na tym ogromnie wraz z moimi dziecmi, dlatego moje pytanie: Czy Sąd może odpowiedziec za swoje zaniedbania? A jesli tak to w jaki sposób?
Dziekuje
Mariusz

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: