mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Świadkowie

Marta Trzęsimiech - Kocur11 października 20143 komentarze

W toku postępowania powód i pozwany nie mogą zapomnieć o tym, by udowodnić lub choć uprawdopodobnić prezentowane przed Sądem tezy.  Do najczęściej przedkładanych dowodów należą nagrania, zdjęcia, smsy, maile, a prym wiedzie oczywiście dowód z przesłuchania świadków.

Klienci często pytają mnie o następujące kwestie:

Czy świadkiem może być ktoś z bliskiej rodziny? Czy będzie on wiarygodny dla Sądu?

Oczywiście świadkiem może być każda osoba, nawet członek rodziny. Nie ma żadnego zakazu, by powołać taką osobę w charakterze świadka. To Sąd oceni zeznania i uzna zeznania konkretnej osoby za wiarygodne czy też nie da im wiary. W sprawach rodzinnych najczęściej powołuje się na świadków osoby bliskie, bo one mają największą wiedzę o tym, co działo się w rodzinie.

Czy muszę uzyskać zgodę świadka na to, by złożył zeznania w Sądzie?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Jeśli ktoś posiada przydatne dla sprawy informacje to po prostu trzeba podać jego dane Sądowi. Każda osoba, która otrzyma wezwanie do Sądu musi stawić się na rozprawę. Jeśli tego nie zrobi to Sąd może nałożyć na świadka grzywnę, a następnie może zarządzić przymusowe doprowadzenie. Z reguły jednak strony rozmawiają ze świadkami i uprzedzają ich, że niebawem mogą otrzymać wezwanie na rozprawę.

Świadek wyjeżdża za granicę, będzie w Polsce tylko w określonym terminie, nie będzie mógł przyjść na rozprawę.

Jeżeli istnieje przeszkoda w przeprowadzeniu dowodu z przesłuchania świadka podczas rozprawy to należy złożyć w Sadzie wniosek o zabezpieczenie dowodu, tzn. o przesłuchanie świadka w konkretnym dniu czy okresie.  We wniosku należy szczegółowo opisać na czym polega przeszkoda w przesłuchaniu świadka na rozprawie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku świadek zostanie przesłuchany poza rozprawą.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

mała Nutka 15 października, 2014 o 16:24

Bardzo proszę o odpowiedź:czy dostanę rozwód skoro mam małe dzieci? Moja mama mi mówi,że nie mam żadnych szans i lepiej siedzieć cicho niż chodzić po Sądach.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 16 listopada, 2014 o 16:00

Posiadanie małych dzieci co do zasady nie jest przeszkodą w uzyskaniu rozwodu.

Odpowiedz

Robert 23 lutego, 2015 o 15:27

I jak takie małe dzieci znoszą rozwody, jak to w rzeczywistości wygląda?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: