mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Sprawy spadkowe byłych małżonków, a niedokończony podział majątku

Marta Trzęsimiech - Kocur07 września 2014Komentarze (0)

Podczas sprawy rozwodowej Sąd nie zajmuje się podziałem majątku. W teorii Sąd może podzielić majątek, jednak w praktyce nie są to częste przypadki, mnie nie są takie znane. Emocje związane z rozstaniem bywają tak wielkie, że rozwiedzeni małżonkowie mogą już nie mieć siły na przeprowadzenie kolejnego etapu rozstania, czyli podziału majątku. Czasami, gdy małżonkowie mają dom i kredyt to sprawy wspólnego majątku regulują zaraz po rozwodzie. Ale czasami, choć istnieje majątek wspólny, np. mieszkanie, to byli małżonkowie nie odczuwają takiej potrzeby, albo jedno z nich przebywa za granicą i odkłada formalności w nieskończoność.

Choć pewnie większość z Państwa zna odpowiedź to na pewno niektórzy mają wątpliwości – kto dziedziczy po byłym mężu czy żonie. Otóż w kręgu spadkobierców byli małżonkowie nie są uwzględnieni. Z chwilą ustania małżeństwa były mąż czy była żona nie dziedziczą po sobie. Zakładam oczywiście, że były małżonek nie został uwzględniony w testamencie, bo taka możliwość zawsze istnieje.

Zastanówmy się więc co może stać się z mieszkaniem, które nie zostało podzielone po rozwodzie. Mieszka w nim nadal była żona, a jej były mąż zawarł nowy związek małżeński. Po mężu dziedziczy nowa żona, więc po śmierci właścicielkami mieszkania staną się była żona i obecna. Gdy obie Panie potrafią się porozumieć to mogą uregulować sprawę polubownie. Gorzej, jeśli nie darzą się sympatią. Sytuacja wydaje się abstrakcyjna? Tego typu sytuacje zdarzają się, gdy wspólne sprawy nie zostały dokończone przez rozwiedzionych małżonków. Po latach zakończenie tych formalności spada na spadkobierców: dzieci, nowych małżonków, a wówczas sprawa może nie być tak prosta, jak tuż po rozwodzie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: