mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Strach ma wielkie oczy

Marta Trzęsimiech - Kocur16 listopada 2014Komentarze (0)

Strach przed samotnością, przed reakcją otoczenia, przed tym, co będzie po wszystkim, przed wstydem, przed upokorzeniem,  przed zemstą. Strach przed nieznanym skutecznie paraliżuje ofiary przemocy i uniemożliwia im jakiekolwiek działanie. Dodatkowo niektóre osoby słyszą, że „brudy pierze się we własnym domu”, „co ludzie powiedzą”, „musisz wszystko znieść dla dzieci” itp.

Osoby, które są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej, a którym udało się znaleźć siłę, by w końcu wyzwolić się, często podają właśnie w/w powody, które uniemożliwiały im jakiekolwiek działanie. To strach powoduje, że często dramatyczne sytuacje w rodzinach trwają latami.

http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/kwestionariusz-autodiagnostyczny?showall=&limitstart Tu znajdziecie Państwo kwestionariusz dotyczący przemocy w rodzinie. Dla wielu z Was zdefiniowanie przemocy może być oczywiste, jednak dla ofiar może nie być to takie proste, dlatego pytania, takie jak zawarte w w/w kwestionariuszu, mogą pomóc zrozumieć sytuację.

Rozmawiając z kobietami i mężczyznami, którzy doznawali przemocy w przeszłości, słyszę, że żałują oni, że wcześniej nie zgłosili się po pomoc, która była na wyciągnięcie ręki – np.  w poradni psychologicznej, w MOPSie czy w gronie sąsiadów i znajomych i że strach, choć miał wielkie oczy, warto było pokonać.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: