mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Wakacje a alimenty

Marta Trzęsimiech - Kocur26 czerwca 20182 komentarze

Ostatnio jedna z Klientek zapytała mnie o to czy alimenty ulegają zmniejszeniu w czasie wakacji. Jej były mąż twierdził, że skoro w jednym z wakacyjnych miesięcy spędza on co roku z dziećmi 2 tygodnie to ponosi on wyższe koszty utrzymania dzieci niż w pozostałej części roku i powinien wówczas płacić niższe alimenty.

Wysokość alimentów ustalana jest przez Sąd w skali miesiąca i nie istnieje przepis, na podstawie którego w okresie wakacji alimenty miałyby ulegać automatycznemu zmniejszeniu czy zawieszeniu.  Sąd ustalając kwotę alimentów przyjmuje średnie koszty utrzymania dziecka, a nie koszty ponoszone w każdym konkretnym miesiącu.

Dlatego też rodzic, z którym mieszka dziecko, nie powinien obawiać się, że w czasie wakacji otrzyma niższe alimenty. Jeśli tak by się stało to na podstawie prawomocnego wyroku można wszcząć egzekucję zaległości.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aztekium.pl 12 lipca, 2018 o 11:37

Wszyscy chcieliby wakacje, ci od alimentów również. 🙂

Odpowiedz

Tamara P-B 4 października, 2018 o 11:14

Cóż wakacje są dla dzieci. Rodzice muszą spełniać swoje obowiązki bezustannie – przecież chodzi o dobro ich własnych dzieci. Chociaż faktycznie często zdarza się, że rodzic samowolnie wstrzymuje wypłatę alimentów. Nie pozostaje wtedy nic innego jak skorzystać z pomocy komornika. Niezależnie od tego czy alimenty są określone w wyroku, czy też chwilowo w postanowieniu o zabezpieczeniu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: