mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Opinia biegłego – zarzuty

Marta Trzęsimiech - Kocur25 września 20152 komentarze

W toku wielu postępowań Sąd powołuje dowody z opinii biegłych sądowych. W procesach rozwodowych są to najczęściej biegli z zakresu psychologii, psychiatrii. Sąd zleca taką opinię często na okoliczność ustalenia komu powierzyć władzę rodzicielską, która ze stron ma większe kompetencje rodzicielskie, jak mają przebiegać kontakty z dzieckiem, czy dobro dziecka nie ucierpi w wyniku rozwodu.

Gdy opinia zostanie dostarczona stronom to mają one oczywiście możliwość ustosunkowania się do niej. Gdy wnioski opinii są niekorzystne dla jednej ze stron to powinna ona złożyć w zakreślonym przez Sąd terminie stosowne zarzuty i może zawnioskować o powołanie przez Sąd kolejnego biegłego sądowego. Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że Sąd zleci sporządzenie kolejnej opinii, dlatego też zarzuty powinny być przedstawione bardzo rzetelnie i powinny być konkretne. Samo stwierdzenie, że „nie zgadzam się z opinią biegłego”, to za mało.

W niektórych sytuacjach Sąd wzywa na rozprawę biegłego, który wydał opinię. Sąd może wezwać biegłego z urzędu, czyli bez wniosku stron, albo na wniosek stron postępowania. Składając zarzuty do opinii należy pamiętać także o tej możliwości.

Składając wniosek o powołanie przez Sąd biegłego trzeba też pamiętać, że strona przegrywająca proces zostanie obciążona kosztami sporządzenia opinii. A koszt sporządzenia opinii przez biegłego psychologa, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, może wynosić od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy złotych.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

abcdehg 8 października, 2015 o 23:31

A co zrobić gdy sąd nie powola nowego bieglego sądowego. Czy jest jakies rozwiazanje? Z góry dziękuję Pani za odpowiedź

Wierny czytelnik Pani bloga

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 12 października, 2015 o 10:22

Nie da się zmusić sędziego do powołania kolejnego biegłego, można tylko składać wniosek odpowiednio go argumentując. Ewentualnie można przedstawić sądowi inne dowody uzasadniające naszą tezę. Jeśli sędzia nie przychyli się do wniosku o powołanie kolejnego biegłego i przegramy sprawę to taki zarzut należy powołać w apelacji od wyroku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: