mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Chcę się rozwieść – od czego zacząć?

Marta Trzęsimiech - Kocur03 czerwca 20142 komentarze

Pierwszy krok potrzebny do rozwodu to… decyzja. Dobrze wiem, że bardzo trudno ją podjąć. Jeśli jednak decyzja już zapadła to czas zabrać się do działania, by szybciej zacząć nowy etap życia.

Dokument niezbędny do wszczęcia sprawy rozwodowej to akt małżeństwa. Gdy jesteście Państwo rodzicami dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat to konieczne będą ich akty urodzenia.  Akty stanu cywilnego można uzyskać osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego. Można też zwrócić się o ich odpis w formie pisemnej, gdy np. ślub miał miejsce w innym mieście.

Każda sprawa sądowa (czy też prawie każda) „kosztuje” i osoba, która ją wszczyna musi uiścić wpis sądowy. W sprawie rozwodowej wynosi on 600 zł. Gdy dla kogoś z Państwa jest to bardzo duża kwota to należy zawnioskować o zwolnienie obowiązku uiszczania tej opłaty. Formularz, który trzeba dołączyć do pozwu, znajdziecie Państwo w każdym Sądzie lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nie można zapomnieć oczywiście o pozwie, który powinien być sporządzony we właściwy sposób. O tym, jak pisać pozew rozwodowy, jak sformułować wnioski, jakich świadków należy, a jakich można powołać, pisałam już na blogu, więc czytając wcześniejsze wpisy znajdziecie Państwo wskazówki. Jeśli sędzia otrzyma pozew i będzie chciał jeszcze dodatkowych dokumentów czy informacji  to otrzymacie Państwo stosowne wezwanie. Na wezwanie należy odpowiedzieć w zakreślonym terminie, a następnie można się spodziewać wezwania na rozprawę.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz 4 czerwca, 2014 o 11:56

Jednak jeśli ktoś zupełnie nie miał do tej pory kontaktów z sądami to osobiście proponuje skorzystać z usług prawnika. To rozwiązanie choć jest droższe to jednak znacznie wygodniejsze i zapewne skuteczniejsze.

Odpowiedz

Grzegorz 4 czerwca, 2014 o 11:58

Jeśli jednak ktoś zupełnie źle czuje się w kwestiach prawnych, to zawsze lepiej skorzystać z pomocy prawnika, ale to tylko moje prywatne zdanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: