mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Paszport dla dziecka

Marta Trzęsimiech - Kocur23 czerwca 2014Komentarze (1)

Zbliża się sezon wakacyjny, więc  jak co roku częściej pojawia się temat paszportów dla dzieci w kontekście sporów między rodzicami.

Pamiętać należy, że aby złożyć wniosek o wydanie paszportu potrzebna jest zgoda obydwojga rodziców. Gdy rodzice są skonfliktowani to z różnych przyczyn jeden z nich może nie zgodzić się na wydanie paszportu dla dziecka i nie chce złożyć swojego podpisu pod wnioskiem. Gdy zawiodą racjonalne argumenty, prośby i groźby mające na celu zmotywowanie opornego rodzica do wizyty w urzędzie to koniecznym staje się złożenie wniosku do Sądu. Nie każdy z Państwa wie o tym, że to właśnie zgoda Sądu może zastąpić zgodę rodzica na wydanie paszportu.

Aby uzyskać paszport dla swojego dziecka należy złożyć w Sądzie Rejonowym wniosek o wydanie zgody na wydanie paszportu. We wniosku należy opisać zaistniałą sytuację, czyli dlaczego drugi z rodziców nie zgadza się na to, by dziecko posiadało paszport. Sąd podczas rozprawy przesłucha rodziców i ewentualnie świadków, a po zakończeniu postępowania może wydać zgodę na wydanie paszportu. Wówczas jeden z rodziców udaje się do urzędu z odpisem prawomocnego postanowienia sądowego i może złożyć wniosek o wydanie dokumentu.

Jedyną wadą jest to, że zanim Sąd wyznaczy rozprawę, a następnie zanim postanowienie się uprawomocni może minąć kilka miesięcy. Jest więc ktoś planuje wakacyjny wyjazd z dzieckiem warto rozmowę o paszporcie z drugim rodzicem zacząć już w zimie. W razie odmowy będzie jeszcze czas, aby załatwić wszelkie sprawy sądowe, by móc wraz ze swoim dzieckiem spędzić wakacje  w wymarzonym miejscu.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz 24 czerwca, 2014 o 10:23

Nawet jeśli nie uda się na czas otrzymać paszportu (niestety wszystko trwa dość długo), to pozostaje spędzić wakacje tak, gdzie paszport nie będzie potrzebny. Gdy spór między rodzicami jest zacięty, to jedno z nich może za wszelką cenę i z różnych powodów starać się nie dopuścić do wydania dziecku paszportu.
Jak często, według Pani wiedzy zdarzają się sytuacje, że sąd odmawia zgody na wydanie paszportu?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: