mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Czy wezwanie z Sądu można wyrzucić do kosza?

Marta Trzęsimiech - Kocur21 lutego 20142 komentarze

W ostatnich dniach wielokrotnie Klienci dzielili się ze mną wątpliwościami w zakresie obecności powołanego przez nich świadka na rozprawie. Niektórzy z wezwanych świadków straszyli moich Klientów, że nie stawią się w sądzie na rozprawie, bo nie chcą zeznawać, inni twierdzili, że i tak nic w sądzie nie powiedzą. Czy rzeczywiście świadek nie musi przychodzić na rozprawę, a wezwanie z sądu może wyrzucić do kosza? Czy świadek może odmówić złożenia zeznań?

Jeśli ktoś z Państwa dostanie wezwanie na rozprawę w charakterze świadka to nie ma wyboru – musi stawić się w sądzie. Gdy wyznaczony przez Sąd termin mu nie odpowiada, np. ze względu na obowiązki zawodowe, to koniecznie powinien w formie pisemnej usprawiedliwić swą nieobecność. Gdy świadek został prawidłowo powiadomiony o terminie rozprawy i nie usprawiedliwił swej nieobecności to sąd może nałożyć na niego grzywnę, a następnie może nakazać doprowadzenie świadka na rozprawę przez Policję.  I proszę nie myśleć, że chodzi tu tylko o sprawy karne. W sprawie rozwodowej także po niesubordynowanego świadka może przyjść Policja. Najczęściej grzywna stanowi wystarczającą motywację do tego, by w końcu świadek stawił się na rozprawę, ale kilka razy w prowadzonych przeze mnie sprawach cywilnych Sąd nakazywał przymusowe doprowadzenia delikwenta.

Wątpliwości budzi także odmowa składania zeznań. Otóż świadek może odmówić składania zeznań, gdy sprawa dotyczy jego rodzica, dziecka, brata czy siostry oraz innych osób bliskich, wskazanych przez kodeks. Osoby obce nie mogą odmówić składania zeznań i muszą odpowiadać na pytania sędziego, pełnomocników i stron. Przypominam także, że świadkowie muszą mówić prawdę, gdyż składanie fałszywych zeznań stanowi przestępstwo, o czym szczegółowo pisałam w jednym z pierwszych wpisów na blogu.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta 22 lutego, 2014 o 22:24

Szanowna Pani Mecenas! Mam pytanie – przepraszam, że nie na temat:-) Czy adwokat Powoda powinien poświadczyć za zgodność z oryginałem wydruki sms’ów załączone do pozwu? Czy jeśli tego nie zrobił, to sąd go wezwie do tego?

Odpowiedz

prawnik 19 maja, 2014 o 12:00

Nigdy nie można lekceważyć takich pism. Urzędowe pisma nigdy nie są wysyłane bez powodu..

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: