mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Zwolnienie z kosztów sądowych

Marta Trzęsimiech - Kocur23 października 2013Komentarze (0)

Składając pozew do Sądu należy uiścić wpis sądowy. Od zasady jest szereg wyjątków, ale nie dotyczy to spraw rozwodowych. Wpis sądowy w sprawie o rozwód to 600 zł. Dla jednych to mało, a dla innych jest to kwota, której zgromadzenie graniczy z cudem. Instytucja zwolnienia z kosztów sądowych funkcjonuje właśnie po to, by wpis sądowy nie stał się przeszkodą nie do pokonania i by nie uniemożliwiał przeprowadzenia procesu.

Jeśli ktoś z Państwa znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej to składając pozew o rozwód powinien pamiętać, by zawnioskować o zwolnienie z obowiązku uiszczania wpisu sądowego. Do wniosku należy dołączyć urzędowy formularz, który można znaleźć tutaj http://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/

Decyzje Sądu mogą być następujące:

  • Sąd zwalnia powoda z obowiązku uiszczania wpisu sądowego
  • Sąd zwalnia powoda z obowiązku uiszczania części wpisu sądowego (np. powyżej kwoty 100 zł)
  • Sąd oddala wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych

Pamiętać należy o tym, ze na postanowienie Sądu służy zażalenie, więc jeśli Sąd nie zwolni Państwa z obowiązku uiszczania wpisu to można złożyć zażalenie i zdać się na rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: