mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Czy można pogodzić się w czasie trwania sprawy rozwodowej?

Marta Trzęsimiech - Kocur30 grudnia 20123 komentarze

Tuż przed Świętami zostało zadane mi pytanie, czy w toku postępowania o rozwód można pogodzić się z żoną i wrócić do niej i dzieci.

Odpowiedź jest oczywista – jeśli tylko małżonkowie chcą wrócić do siebie to Sąd „na siłę” ich nie rozwiedzie – tego nie trzeba się obawiać 🙂

Jeżeli decyzją powoda jest cofnięcie pozwu to wystarczy  jedynie złożyć stosowne pismo w Sądzie lub należy poinformować sędziego o swojej decyzji podczas rozprawy. Wówczas sprawa sądowa uznana będzie za zakończoną.

Gdy cofnięcie pozwu okaże się słuszną decyzją, małżonkowie pokonają kryzys i będą żyli długo i szczęśliwie  to sprawa sądowa odejdzie w zapomnienie. Natomiast jeśli czas pokaże, że decyzja ta była pochopna to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozew o rozwód złożyć jeszcze raz.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam 31 grudnia, 2012 o 15:13

Pani Mecenas.Czy mam jakiś termin, do którego moge powiadomić sąd że cofam pozew>?Proszę o odpowiedź, za co z góry dziękuje.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 2 stycznia, 2013 o 17:27

Panie Adamie,
O swojej decyzji może poinformować Sąd w każdym czasie, trzeba jedynie zdążyć przed wydaniem wyroku.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 1 stycznia, 2013 o 12:32

To ja odpowiem 🙂 – nie ma żadnego terminu. Można to zrobić nawet na rozprawie. Warto też wiedzieć, że chcąc sobie dać szansę można też zgodnie wnosić o zawieszenie postępowania. Wtedy po 3 miesiącach (najwcześniej) można wrócić do sprawy, jeśli małżeństwu się nie uda, albo cofnąć pozew. Trzeba pamiętać, że brak decyzji przez rok od zawieszenia spowoduje umorzenie postępowania (czyli zakończenie postępowania bez decyzji sądu).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: