mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Opinia z RODK

Marta Trzęsimiech - Kocur02 stycznia 20124 komentarze

Często w toku procesów rozwodowych, w szczególności, gdy małżonkowie toczą spór o opiekę nad dzieckiem czy o kontakty z nim, Sąd przeprowadza dowód z opinii RODK, czyli Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego.

RODK powoływane są przez Ministra Sprawiedliwości, na terenie całej Polski działa kilkadziesiąt takich placówek. Do ich zadań należy w szczególności: przeprowadzanie badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich oraz wydawanie na ich podstawie opinii na zlecenie Sądów lub Prokuratur, prowadzenie mediacji w sprawach nieletnich i sprawach rodzinnych na zlecenie Sądu, sprawowanie opieki specjalistycznej nad nieletnimi skierowanymi przez Sąd.

W praktyce opinie wydawane są przez psychologów, pedagogów i lekarzy psychiatrów pracujących w danym ośrodku, po przeprowadzeniu specjalistycznych testów i rozmów z całą rodziną, np. w przypadku, gdy rozwodzący się rodzice toczą spór w zakresie wykonywania kontaktów z dzieckiem w RODK badani są rodzice i dziecko. Psycholog rozmawia z ojcem, matką, dzieckiem, obserwuje łączące ich więzi, występujące między nimi relacje, daje im do wykonania testy psychologiczne i na podstawie zebranego materiału wydawana jest opinia, która następnie trafia do Sądu. Jeśli strony procesu nie kwestionują opinii to wówczas Sąd wydając wyrok opiera się na wnioskach w niej zawartych, np. dotyczących braku zagrożenia dobra dziecka w przypadku orzeczenia rozwodu, sposobu wykonywania kontaktów z dzieckiem, powierzenia jednemu z małżonków wykonywania władzy rodzicielskiej.

Opinie wydawane przez RODK pomagają Sądowi rozstrzygać spory między
małżonkami, jednak na wydanie opinii trzeba czekać kilka miesięcy (czas oczekiwania uzależniony jest od konkretnego ośrodka). Jeśli od opinii uzależniony jest dalszy tok procesu rozwodowego to siłą rzeczy na kolejną rozprawę strony muszą poczekać i uzyskanie rozwodu przed sądem I instancji może trwać bardzo długo.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

jw 8 stycznia, 2012 o 15:47

Czekam już na opinię 2 miesiące, sprawa rozwodowa toczy się w sądzie okręgowym w gliwicach – ile jeszcze według pani Mecenas będę musiał czekać na wyrok i rozwód, proszę o odpowiedź jeśli to możliwe, bo w sądzie nie mogę się niczego dowiedzieć.

Odpowiedz

MTK 8 stycznia, 2012 o 21:07

Witam, na wezwanie RODK może Pan czekać ok 2-3 miesiące od chwili, gdy akta zostaną przesłane przez Sąd do konkretnego ośrodka. Najczęściej opinia zostaje sporządzona w terminie miesiąca od wykonania badania, wówczas jest odsyłana do Sądu i strony mają możliwość wypowiedzieć się co do jej treści.

Odpowiedz

emi02500 24 maja, 2012 o 19:28

Moje pytanie jest tego typu czy Sąd i jak często zdaża się że podejmuje decyzję taką jaka jest opinia. Pytam gdyż jestem przerażona i boję się wyroku Sądu w Rybniku opinia wyszła pozytywnie iż moi synowie powinni mieszkać z matką i powinni mieć swobodny kontakt z ojcem. W tej chwili dzieci mieszkają z ojcem i od ponad 2 lat walczę by mieszkali ze mną narazie czekam na wyrok w/w Sądu i nie jestem pewna jego podejścia, czuję że po ostatnim przesłuchaniu mojej osoby Sąd celowo doprowadził do tego by wyprowadzić mnie z równowagi pytaniami typu po co pani dzieci i czy nie pasuje pani odwiedzanie ich w weekendy – na co ja poprostu się rozpłakałam i oświadczyłam że dzieci mnie potrzebują i ja ich także że bardzo ich kocham i chcę by byli przy mnie. Dlaczego Sąd tak postąpił? dodam że pracuję jako mundurowa i mam mieszkanie i warunki…. chcę tylko odzyskać dzieci. Co jeszcze można zrobić?

Odpowiedz

payday loans 25 listopada, 2012 o 06:19

Hello super schöner Webblog den ihr da habt.
Bin gerade über die Google Suche darüber gestolpert.
Gefällt mir echt super gut. macht weiter so. MFG Martina

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: