mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Rozwód czy separacja – oto jest pytanie.

Marta Trzęsimiech - Kocur22 listopada 20115 komentarzy

Podstawową różnicą między rozwodem a separacją jest ustanie małżeństwa i możliwość zawarcia kolejnego związku małżeńskiego w przypadku rozwodu. W przypadku orzeczenia przez Sąd separacji małżeństwo nadal trwa. Skutkiem rozwodu i separacji jest ustanie ustawowej wspólności majątkowej i powrót do dwóch oddzielnych ustrojów majątkowych każdego z małżonków.

Aby Sąd mógł orzec rozwód to w toku procesu należy wykazać, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. W przypadku separacji wystarczy, aby Sąd stwierdził wystąpienie zupełnego rozkładu pożycia.

Jednak w obu przypadkach Sąd oddali powództwo, jeśli wskutek rozwodu czy separacji   miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu czy separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Nie znam dokładnych statystyk dotyczących ilości spraw o separację, które toczą się w polskich Sądach, jednak z mojego doświadczenia wynika, że spraw  takich jest znacznie mniej w porównaniu ze sprawami rozwodowymi. Spoglądając na wokandy sądowe sprawy o separację pojawiają się na nich rzadko. Małżonkowie, którzy decydują się na wszczęcie sprawy sądowej  najczęściej decydują się na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Separacja rozważana jest w przypadku, gdy małżonkowie chcą przeczekać trudny okres w ich życiu, liczą jeszcze na możliwość poprawy, a ze względu na prowadzenie osobnego gospodarstwa domowego chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami małżonka czy też chcą, aby majątek zgromadzony samodzielnie  nie był w przyszłości przedmiotem ewentualnego podziału z współmałżonkiem.

Prawomocny wyrok rozwodowy to definitywny koniec małżeństwa. W przypadku wyroku, w którym orzeczona została separacja – Sąd na zgodny wniosek małżonków orzeka o zniesieniu separacji.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

abcd 25 listopada, 2011 o 11:54

Złożyłem w sądzie pozew o rozwód ale będę chciał to zmienić na pozew o separacje. Czy mogę tak zrobić? Czy i tak sąd da nam rozwód? Czy taka zmiana jest jeszcze w ogóle możliwa?

Odpowiedz

MTK 5 grudnia, 2011 o 11:06

Witam,
Oczywiście może Pan zmienić swoje żądanie, jednak na to czy Sąd orzeknie rozwód czy separację ma wpływ stanowisko Pańskiej żony, która może domagać się rozwodu lub separacji. Ponadto dla Sądu istotnie będzie czy w Pańskiej sprawie zachodzą przesłanki do orzeczenia rozwodu (trwały i zupelny rozkład pożycia) czy też do orzeczenia separacji (zupełny rozkład pożycia).
pozdrawiam,
Marta Trzęsimiech – Kocur

Odpowiedz

Marianna 27 listopada, 2011 o 16:15

Czekam na następne Pani wpisy na blogu , jest w internecie mało miejsc z takimi pożytecznymi informacjami dla osób myślących o rozwodzie . Dziękujemy.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 3 stycznia, 2012 o 22:03

Tak jak Pani Mecenas zauważam z praktyki, że separacja występuje zdecydowanie rzadziej. Pomijając kwestie światopoglądowe (do tych podchodzę z szacunkiem i bez dyskusji), separacja jest jednak półśrodkiem i często zdarza się, że niedługo po separacji następuje sprawa rozwodowa. Jeżeli docelowo myślimy o rozwodzie, to należy sobie zadać pytanie, czy etap pośredni, jakim jest separacja, jest rozwiązaniem dobrym ze względów emocjonalnych, czasowych, jak i ekonomicznych.

Odpowiedz

MTK 9 stycznia, 2012 o 21:55

Trafnie powiedziane – pomijając w tym momencie argumentację światopoglądową Klientów to separacja jest niejako półśrodkiem: czas trwania postępowania sądowego i emocje z nim związane są najczęściej takie same, jak podczas rozwodu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: