mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Sądowe ustalenie rozdzielności majątkowej

Marta Trzęsimiech - Kocur03 lutego 2022Komentarze (0)

Z ważnych powodów każdy z małżonków może domagać się, aby Sąd ustalił rozdzielność majątkową. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, a tylko w wyjątkowych wypadkach Sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Przepis jest jasny, ale czy wystarczy tylko złożyć pozew w Sądzie i po co potrzebna jest rozdzielność majątkowa?

Gdy małżonkowie rozstają się burzliwie albo nie mają ze sobą żadnego kontaktu to  trudno jest  uregulować kwestie majątkowe. Najczęściej temat majątku załatwiany jest dopiero po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej, ale czasami istnieje potrzeba pilnego działania. Kiedy? Poniżej najczęstsze przypadki:

  • Gdy strony mają wspólny kredyt na dom. Jeden z małżonków wyprowadza się i jego zainteresowanie zobowiązaniami maleje, więc pojawia się duży problem – kredyt trzeba spłacać co miesiąc, a jedna osoba może nie udźwignąć takiego ciężaru finansowego.
  • Ślad po współmałżonku zaginął, natomiast do drzwi pukają komornicy i windykatorzy.
  • Małżonkowie żyją osobno, nie chcą się rozwodzić lub proces rozwodowy jest długi i skomplikowany, nie mogą dojść do porozumienia w zakresie zarządzania wspólnym majątkiem.

W powyższych przypadkach, aby zacząć regulować kwestie majątkowe koniecznym jest skierowanie sprawy do Sądu Rejonowego i rozpoczęcie procesu o ustalenie rozdzielności majątkowej. Uzyskanie takiego wyroku pozwoli rozpocząć podział majątku, a czasem może też uchronić przed zobowiązaniami zaciąganymi za plecami współmałżonka.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: