mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Podwyższenie alimentów – kiedy można złożyć pozew

Marta Trzęsimiech - Kocur16 listopada 20202 komentarze

Wyrok rozwodowy, poza rozwiązaniem małżeństwa, zawierać może wiele innych regulacji. Jedną z nich jest ustalenie alimentów, jakie strona zobowiązana powinna płacić na rzecz swojego dziecka.

Pamiętać  należy, że alimenty ustalane są na moment wydawania wyroku. Nie uwzględniają kosztów utrzymania dziecka, które jeszcze nie powstały. Dlatego, gdy koszty utrzymania dziecka będą się zmieniały to konieczne jest podjęcie inicjatywy i skierowanie do Sądu sprawy o podwyższenie alimentów.

Do jakiego Sądu należy skierować sprawę o podwyższenie alimentów?

W czasie rozwodu alimentami zajmował się Sąd Okręgowy, ale po rozwodzie o alimentach będzie decydował Sąd Rejonowy.

Po jakim czasie od rozwodu można kierować do Sądu sprawę o podwyższenie alimentów?

Przesłanką do podwyższenia alimentów jest zmiana kosztów utrzymania dziecka, w tym przypadku ich zwiększenie. Inne są koszty utrzymania dziecka rocznego, a zupełnie inne dziecka, które uczęszcza do szkoły. Znam przypadki osób, które próbowały podwyższać alimenty co roku, powołując się przede wszystkim na wzrost cen, ale najczęściej momentami, kiedy kierujemy sprawy do Sądu jest moment, gdy dziecko idzie do przedszkola, rozpoczyna naukę w szkole czy gdy skończyło szkołę podstawową i rozpoczyna naukę w liceum. Jeżeli dziecko zachoruje na chorobę przewlekłą i pojawiają się koszty leczenia to także jest to powód do domagania się podwyższenia alimentów.

Czy zaniechanie kontaktów z dzieckiem jest podstawą do podwyższenia alimentów?

Oczywiście, że tak. Jeśli po rozwodzie jeden z rodziców często spotykał się z dzieckiem spędzał z nim np. co drugi weekend, dzień lub dwa w tygodniu, wyjeżdżał na wakacje, ferie to ponosił w tym czasie koszty utrzymania dziecka. Niestety zdarza się tak, że rodzic przestaje kontaktować się z dzieckiem lub znacznie ogranicza kontakty, a w zamian nie partycypuje w kosztach utrzymania dziecka w inny sposób. Wówczas to rodzic pierwszoplanowy ponosi większe koszty utrzymania dziecka niż wcześniej i takie okoliczności są podstawą do podwyższenia alimentów.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel 19 lutego, 2021 o 17:17

Bardzo ważne jest to, że w przypadku żądania podwyższenia alimentów na dziecko kluczowe są różnego rodzaju dokumenty, oświadczenia, z których wynika, że koszty utrzymania dziecka wzrastają.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 15 marca, 2021 o 14:10

Sąd wydając wyrok opiera się oczywiście także na dokumentach. Jednak należy zachować zdrowy rozsądek w ilości składanych w Sądzie dowodów. Widziałam już kilkadziesiąt stron paragonów za żywność przedłożone Sądowi celem wykazania, że rodzic ponosi koszty wyżywienia dziecka. Przy czym nie chodziło o ponadnormatywne koszty związane np. z chorobą, dietą itp. Sąd naprawdę wie, że dziecko potrzebuje jedzenia, jak każdy człowiek, i ile kosztuje jego wyżywienie. Nie trzeba zbierać paragonów czy faktur za zakup bułki czy masła.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: