mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Sprostowanie wyroku

Marta Trzęsimiech - Kocur04 lutego 20193 komentarze

Czasami zdarza się, że rozwodzący się małżonkowie osiągną kompromis, wspólnie ustalą wszystkie lub część warunków rozwodu i przed Sądem ich stanowisko będzie zgodne. Można wspólnie ustalić np. wysokość  alimentów  lub sposób kontaktów rodzica z dzieckiem. Jeżeli strony przedstawią wspólne stanowisko, jest ono racjonalne i uzasadnione, to nie powinno być problemów z tym, aby Sąd wydał wyrok zgodny ze stanowiskiem stron.

Małżonkowie ustalają alimenty dla dziecka w wysokości 1000 zł i taką kwotę Sąd określa w wyroku. Może się jednak zdarzyć, że Sąd przez pomyłkę w wyroku ustali alimenty w kwocie niższej lub wyższej. Albo strony ustalą, że dziecko spędza z drugim z rodziców Wigilię od godziny 15.00 do 20.00, a Sąd w wyroku określi, że kontakty rozpoczynają się o 12.00, a kończą się o 17.00. W takich przypadkach nie ma wątpliwości, że doszło do pomyłki.

Jeśli Sąd nie sprostuje swojej oczywistej omyłki z urzędu to trzeba złożyć wniosek o sprostowanie wyroku.  Wniosek należy złożyć do Sądu, który wydał wyrok, ale jeśli w sprawie doszło do apelacji to wyrok może też sprostować Sąd II instancji.

Dlaczego to takie ważne, aby treść wyroku została sprostowana, skoro strony osiągnęły kompromis? Jeśli nie będzie dalszych sporów to małżonkowie nie będą musieli sięgać po ustalenia zawarte w wyroku. Jeżeli jednak spór pomiędzy nimi odżyje to liczyć się będzie to, co widnieje w wyroku, a nie to co zostało ustalone przed salą sądową. I wtedy przydaje się mieć w ręce wyrok o prawidłowej treści.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Eryk 17 marca, 2019 o 17:43

Chciałem zapytać czy sędzia przyśle mi uzasadnienie wyroku i w jakim terminie mam się go spodziewać. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 27 marca, 2019 o 16:46

Na złożenie wniosku o uzasadnienie ma Pan 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku. Następnie sędzia sporządzi uzasadnienie i zostanie ono Panu doręczone, trwa to najczęściej ok. miesiąca.

Odpowiedz

Beata 15 lipca, 2020 o 10:51

Witam czy po sprostowaniu wyroku i poprawieniu pomylki to sąd przysle mi prawidlowy wyrok czy moze musze znowu wnioskowac o wyrok do sądu

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: