Dowody w sprawie o rozwód

by Mec. Marta Trzęsimiech - Kocur

W każdej sprawie sądowej ostateczne rozstrzygnięcie zależy od tego czy przekonamy Sąd do naszych racji. Poza przedstawieniem twierdzeń przez stronę w toku procesu i przeprowadzeniu dowodu z przesłuchania stron  należy te twierdzenia udowodnić czy też uprawdopodobnić. Co zatem może być dowodem w sprawie sądowej?

  1. Przesłuchanie świadków– to podstawowy dowód w większości spraw sądowych. Strona powinna wskazać kilku świadków, którzy mogą opowiedzieć przed Sądem co widzieli czy też słyszeli. Nie należy przejmować się tym, że poszczególni świadkowie mają tylko częściowy obraz sytuacji, którą przedstawiamy w Sądzie, np. sąsiadka była tylko biernym obserwatorem małżeństwa, koleżanka z pracy codziennie słuchała relacji o tym, co działo się dnia poprzedniego lub widziała zdenerwowanie czy łzy, brat był bezpośrednim świadkiem zdarzeń. Wszystkie zeznania, jeśli układają się w całość i są spójne, powinny przekonać Sąd.
  2. Dokumenty- rachunki, listy, notatki, bilingi, raporty detektywistyczne to często przedstawiane dowody. Do Sądu często składamy też wydruki z wiadomości sms, wydruki z maili czy z różnych komunikatorów.
  3. Informacje, który uzyskuje Sąd- zdarza się tak, że strony procesu nie są w posiadaniu pewnych dowodów, są one jednak w posiadaniu innej osoby czy podmiotu, np. Sąd na wniosek strony może zwrócić się do Policji o wskazanie dat interwencji czy też do banku o przesłanie historii rachunku itp.
  4. Nagrania- skonfliktowane strony często nagrywają się wzajemnie i takie nagrania przedstawiane są w Sądzie. Wraz z płytą należy dołączyć do akt stenogram i trzeba wskazać konkretnie, o jaką część nagrania nam chodzi. Najczęściej jednak nagrania mają charakter pomocniczy w porównaniu z pozostałymi dowodami.

 

Sąd nie zawsze przeprowadza wszystkie zawnioskowane dowody, dlatego należy pamiętać o tym, by wskazać, na jaką tezę ma być przeprowadzony dany dowód.  

Może Ci się również spodobać

7 komentarzy

Miroo 29 sierpnia 2017 - 11:12

A co jeżeli mój świadek mieszka około 500 kilometrów od sądu. Co da się do przesłuchac, proszę o wskazówkę i dziękuję

Odpowiedź
Marta Trzęsimiech - Kocur 29 sierpnia 2017 - 23:01

Miejsce zamieszkania świadka nie stanowi problemu. W takiej sytuacji Sąd może przesłuchać świadka w drodze pomocy prawnej tzn. przed Sądem w miejscu zamieszkania świadka. Świadek stawia się wówczas do wskazanego Sądu, w pobliżu miejsca zamieszkania, i tam sędzia, inny niż ten, który prowadzi sprawę, przesłuchuje go. Oczywiście, zdarza się czasem, że Sąd wzywa świadka to stawiennictwa przed Sądem, w którym toczy się sprawa, niezależnie od długości drogi, jaką ma przebyć świadek. Sąd to jednak wyjątki i dotyczą spraw o szczególnym charakterze.

Odpowiedź
Krzysztof 4 września 2017 - 13:51

Miałem sprawę o rozwód i bardzo mi pomógł raport detektywa.
Czy często zleca się śledzenie żony, czy męża?
PS. Bardzo ciekawy blog, pozdrawiam panią Mecenas.

Odpowiedź
Marta Trzęsimiech - Kocur 4 września 2017 - 15:03

Panie Krzysztofie, Jeśli nie dysponujemy konkretnym dowodem np. na zdradę to detektyw może bardzo pomóc w sprawie i często bywa tak, że raport wskazuje konkretnie, że mąż/żona nawiązał relację pozamałżeńską. W sprawach rozwodowych, które prowadzę, część Klientów zleca sprawy detektywom. Jednak w większości przypadków dowody uzyskujemy za pomocą przesłuchania świadków, korespondencji mailowej czy smssowej itp.

Odpowiedź
Kamila 9 grudnia 2020 - 16:09

To prawda, że wynajęcie detektywa może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza jeśli przeczuwamy, że nasz współmałżonek nie jest nam wierny, ma coś na sumieniu. Detektyw będzie go wtedy dyskretnie obserwować, aby pozyskać rzeczowe dowody obciążające.

Odpowiedź
Adam 14 grudnia 2020 - 19:32

To prawda. Lecz wynajęcie detektywa wcale nie jest tanie. I nie zawsze pewne co robi współmałżonek. Przy sprawie rozwodowej opinia detektywa też kosztuje.

Odpowiedź
Małgorzata 23 grudnia 2020 - 23:27

Wiedziałem, że sprawa rozwodowa to poważna sprawa i niesie za sobą wiele skutków prawnych, ale nie miałem pojęcia, że w jej trakcie ma miejsce przesłuchiwanie świadków i prezentacja nagrań. Chyba dlatego w czasie rozmów o rozwodzie mówi się o praniu brudów.

Odpowiedź

Zostaw komentarz