mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Pozew o rozwód

Marta Trzęsimiech - Kocur07 kwietnia 2017Komentarze (0)

Rzecz podstawowa w każdej sprawie sądowej: pozew. Jakie informacje powinien zawierać? Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu?

Niezależnie od tego czy domagacie się Państwo rozwodu bez orzekania o winie czy zamierzacie dochodzić winy  to pewne elementy pozwu o rozwód są wspólne.

Dane małżonków: w pozwie należy wskazać dokładne dane stron: imię, nazwisko, aktualny adres, Pesel.

Dokumenty: do pozwu należy dołączyć akt małżeństwa oraz akty urodzenia małoletnich dzieci stron. Gdy małżonkowie posiadają dzieci lub gdy powód domaga się alimentów na swoją rzecz to w pozwie powinny się znaleźć także dokumenty wskazujące na koszty utrzymania małoletnich, koszty utrzymania domu czy mieszkania, np. umowa z przedszkola, faktury dotyczące zajęć dodatkowych, dowód przelewu opłat za książki, ubrania, ferie, wakacje itp.

W zależności od charakteru sprawy dołączamy do pozwu dowody świadczące o winie strony pozwanej w doprowadzeniu do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, np. smsy od kochanki, raport detektywistyczny, wskazujemy dane świadków, którzy mają informacje dotyczące winy strony pozwanej i powinni zeznawać w sprawie. Temat dowodów załączanych do pozwu o rozwód jest dość obszerny, zatem opiszę go w kolejnym wpisie.

Opłata sądowa: wszczęcie sprawy rozwodowej związane jest z koniecznością uiszczenia opłaty 600 zł. Opłatę uiścić można w kasie Sądu, lecz dla większości z Państwa będzie wygodniej dokonać przelewu na konto Sądu. Dowód wykonania przelewu należy więc dołączyć do pozwu.

Opis sprawy: w sprawie bez orzekania o winie Sąd „interesują” przede wszystkim dwie kwestie: czy w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia oraz czy w skutek rozwodu nie ucierpi dobro małoletnich dzieci stron. Dlatego w sprawie bez orzekania o winie nie warto rozpisywać się nadmiernie. Im więcej szczegółów dotyczących przebiegu małżeństwa tym większa jest szansa na to, że pozwany skupi się właśnie na tych szczegółach, które mogą mu się nie spodobać, a nie zauważy, że czyta pozew o rozwód bez orzekania o winie. Efekt jest prosty do przewidzenia. W odpowiedzi na pozew pozwany domagać się będzie „sprostowania kłamstw” zawartych z pozwie poprzez dochodzenie winy powódki. I w ten sposób  szanse na uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie mogą zginąć bezpowrotnie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: