Sprawy o rozwód rozstrzygane są w I instancji przez Sądy Okręgowe, a nie przez Sądy Rejonowe.
Podstawową zasadą jest to, że pozew kierujemy do Sądu z tego okręgu, gdzie małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Czyli jeśli małżonkowie ostatnio razem mieszkali w Warszawie i jeszcze jedno z nich tam zamieszkuje to sprawę będzie rozpatrywał Sąd Okręgowy w Warszawie.
Gdy żaden z małżonków nie mieszka już w Warszawie to powód musi sprawę skierować do Sądu właściwego dla strony pozwanej. Czyli jeśli pozwany przeprowadził się do Krakowa, to sprawę kierujemy do Sądu Okręgowego w Krakowie.
Wielu Polaków wyjeżdża za granicę i mógł to również uczynić pozwany. Jeżeli tak się stało to wówczas sprawę rozpatruje Sąd Okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania powoda.
Jeśli ktoś z Państwa będzie miał trudności z ustaleniem, do którego Sądu ma skierować sprawę i skieruje ją do nieprawidłowej jednostki to nie ma czym się martwić. Sąd sam zbada czy jest właściwy i w razie omyłki przekaże sprawę do innego Sądu.
O tym co zrobić, jeśli małżonkowie mieszkają za granicą, nigdy nie mieszkali razem w Polsce, jeśli jedno z nich jest obywatelem innego kraju, napiszę w kolejnych wpisach na blogu.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }