mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Kontakty z dzieckiem

Marta Trzęsimiech - Kocur23 stycznia 2014Komentarze (0)

Jeśli rozwodzący się małżonkowie mają małoletnie dzieci to Sąd w wyroku kończącym sprawę orzeka także o kontaktach dzieci z rodzicem mieszkającym osobno.

Sąd może uregulować kontakty szczegółowo, może też pozostawić je nieuregulowane, jeśli taka jest wola stron postępowania.

Szczegółowe regulowanie kontaktów może przybrać prostą formę, np. spotkania odbywają się w każdą środę od 15.00 do 20.00. Często bywa jednak tak, że konflikt między rodzicami jest tak duży, że trzeba regulować niemalże wszystkie elementy związane z kontaktami. Np. kto odwozi i przywozi dziecko, co w przypadku spóźnienia, w jaki sposób wówczas powiadomić drugiego rodzica, czy termin ustalonych kontaktów można zmienić w przypadku choroby i na jakich zasadach odbywa się zamiana. Musicie Państwo pamiętać, że kontakty ustalone w wyroku muszą być określone bardzo precyzyjnie po to, by wyrok możliwy był do wyegzekwowania i do oceny, czy rodzice wywiązują się ze swoich obowiązków. Z jednej strony rodzic nie może utrudniać kontaktowania się z dzieckiem, ale drugi rodzić musi także utrzymywać kontakt z dzieckiem. W przypadku naruszenia tych obowiązków skutkować to może nałożeniem przez Sąd grzywny, na kogoś kto utrudnia kontakty. Rodzicowi, który zaniedbuje dziecko i nie stawia się na ustalone spotkania, może być ograniczona czy nawet odebrana władza rodzicielska, przy spełnieniu jeszcze dodatkowych przesłanek.

W praktyce składając pozew czy odpowiedź na pozew należy wskazać Sądowi swoją propozycję w powyższym zakresie. Najczęściej małżonkowie regulują podstawowy zakres spotkań:

Np. każdy wtorek od 15.00 do 20.00

co drugi weekend od piątku godz. 18.00 do niedzieli godz. 17.00

Święta Bożego Narodzenia – zamiennie co roku, począwszy od roku 2014 u ojca, 24 grudnia od 14.00 do 25 grudnia godz. 15.00  lub 25 grudnia godz. 15.00 do 26 grudnia godz. 20.00

Wielkanoc – zamiennie co roku, począwszy od 2015 u ojca, drugi dzień Świąt od 10.00 do 20.00 lub pierwszy dzień Świąt od 10.00 do 20.00

ferie – pierwszy tydzień ferii zimowych

wakacje – 3 tygodnie wakacji

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: