mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Zabezpieczenie powództwa

Marta Trzęsimiech - Kocur09 września 20139 komentarzy

W toku każdej sprawy, w tym sprawy rozwodowej, strony mogą żądać, by Sąd na czas postępowania zabezpieczył ich roszczenia.

Gdy strona domaga się alimentów to ich ostateczna wysokość zostanie ustalona dopiero w wyroku kończącym sprawę. Właśnie w takim przypadku Sąd może wydać postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego, na podstawie którego możliwa będzie egzekucja.

W procesach rozwodowych, poza alimentami, bardzo często strony wnoszą o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi czy o powierzenie pieczy nad małoletnim. Jeśli matka lub ojciec uniemożliwia kontakty dziecka z drugim rodzicem to Sąd na czas procesu może wydać postanowienie, w którym szczegółowo określi sposób wykonywania kontaktów.

To samo dotyczy sytuacji, gdy rozwodzący się rodzice nie są zgodni, co do tego, z kim na przebywać dziecko. Sąd nie czeka na zakończenie procesu z ostateczną decyzją w tym zakresie, tylko rozpatruje wniosek rodzica i, kierując się dobrem dziecka, ustala jego miejsce zamieszkania.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego Sąd ma 7 dni ma rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie. W praktyce jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nie często zdarza się, by Sąd podjął decyzję w tygodniowym terminie.  

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

smutny Miś 9 września, 2013 o 18:47

A w mojej sprawie sądowej czekałem aż 5 miesięcy żeby pani sendzina rozpatrzyła moje pismo o przyznanie mi dziecka. co za Kraj!

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 12 września, 2013 o 23:33

Mam nadzieję, że choć czekał Pan długo to decyzja była satysfakcjonująca. W takich sytuacjach, czyli gdy nie mamy odezwu ze strony Sądu, polecam pisać kolejne pisma podtrzymujące złożony wniosek. Proszę też dzwonić do sekretariatu Sądu czy pytać osobiście o przebieg postępowania. Takie działania przynoszą rezultaty!

Odpowiedz

Aleksander W. 13 września, 2013 o 22:06

Szanowni Państwo.Dlaczego tak się dzieje że sędziów nie obowiązują żadne terminy.? Nie oczekuję odpowiedzi bo mam swoje zdanie na ten temat .U mnie w pracy 7 dni to zawsze7 dni a nie miesiąc lub kilka miesięcy. POZDRAWIAM Panią Mecenas,czytam PANI BLOG od początku, jest świetny i pomogl mi jak rozstawałem się z żona.

Odpowiedz

mama 25 września, 2013 o 10:38

Witam,
Zabezpieczenie alimentacyjne na dziecko od ojca, na czas sprawy rozowdowej, dostałam rzeczywiście po ok. 2 tyg. od dnia złożenia wniosku (co innego jego wyegzekwowanie 🙁 ) A co z zabezpieczeniem alimentów na niepracującą żonę (mam maleńkie dziecko)? Czy wogóle jest możliwe, jeśli mąż się wyprowadził, i to on wniósł o rozwód (bez orzekania o winie, moja odpowiedź na pozew – za orzekaniem o jego winie)? Czy druga strona może wystąpić o zabezpieczenie alimentów na siebie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 25 września, 2013 o 14:19

Witam,
Jeżeli Pani sytuacja finansowa po rozwodzie pogorszy się to proszę czym prędzej złożyć także wniosek o alimenty na swoją rzecz (jeżeli nie uczyniła Pani tego w odpowiedzi na pozew) i o ich zabezpieczenie. Mąż także może złożyć wniosek o alimenty na swoją rzecz, lecz Sąd będzie badał czyja sytuacja finansowa pogorszyła się i od tego zależeć będzie rozstrzygnięcie.
Powodzenia!

Odpowiedz

jokerxxx 11 grudnia, 2013 o 23:17

A co jeżeli mężczyzna będzie w gorszej sytuacji materialnej w trakcie i po rozwodze, a kobieta zada od niego alimentów wyższych niż jego możliwości??/ rozwód baz orzekania , jedno dziecko. Chcialbym dodać ze jestem w stanie zapewnić dziecku lepszy rozwój niż matka i mam na to dowody, których jednak nie chciałem wykorzystać, uwazam ze mimo niepowodzenia zwiazku, dziecko zasluguje na to żeby mieć oboje rodziców i nie jest niczemu winne

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 23 stycznia, 2014 o 23:08

Proszę pamiętać, że każda ze stron postępowania może składać dowolne wnioski. Przeciwnik procesowy powinien wykazać, że roszczenia te pozbawione są podstaw. Jeśli jedna ze stron jest w gorszej sytuacji materialnej to Sąd nie powinien od niej zasądzić alimentów.

Odpowiedz

Stanisław 21 września, 2017 o 15:10

Ja złożyłem wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi i czekałem na rozpatrzenie 14 miesięcy czyli 420 dni

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur 17 października, 2017 o 10:55

Taki czas rozpatrzenia wniosku nie dziwi mnie, choć zakładam, że w tym czasie Sąd przesłuchiwał strony i świadków oraz przeprowadzał inne dowody mające na celu ustalenie sytuacji dzieci. Rozumiem też co oznaczał dla Pana brak kontaktu z dziećmi czy też ograniczenie kontaktów przez tak długi czas…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: