W toku każdej sprawy, w tym sprawy rozwodowej, strony mogą żądać, by Sąd na czas postępowania zabezpieczył ich roszczenia.
Gdy strona domaga się alimentów to ich ostateczna wysokość zostanie ustalona dopiero w wyroku kończącym sprawę. Właśnie w takim przypadku Sąd może wydać postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego, na podstawie którego możliwa będzie egzekucja.
W procesach rozwodowych, poza alimentami, bardzo często strony wnoszą o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi czy o powierzenie pieczy nad małoletnim. Jeśli matka lub ojciec uniemożliwia kontakty dziecka z drugim rodzicem to Sąd na czas procesu może wydać postanowienie, w którym szczegółowo określi sposób wykonywania kontaktów.
To samo dotyczy sytuacji, gdy rozwodzący się rodzice nie są zgodni, co do tego, z kim na przebywać dziecko. Sąd nie czeka na zakończenie procesu z ostateczną decyzją w tym zakresie, tylko rozpatruje wniosek rodzica i, kierując się dobrem dziecka, ustala jego miejsce zamieszkania.
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego Sąd ma 7 dni ma rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie. W praktyce jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nie często zdarza się, by Sąd podjął decyzję w tygodniowym terminie.
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A w mojej sprawie sądowej czekałem aż 5 miesięcy żeby pani sendzina rozpatrzyła moje pismo o przyznanie mi dziecka. co za Kraj!
Mam nadzieję, że choć czekał Pan długo to decyzja była satysfakcjonująca. W takich sytuacjach, czyli gdy nie mamy odezwu ze strony Sądu, polecam pisać kolejne pisma podtrzymujące złożony wniosek. Proszę też dzwonić do sekretariatu Sądu czy pytać osobiście o przebieg postępowania. Takie działania przynoszą rezultaty!
Szanowni Państwo.Dlaczego tak się dzieje że sędziów nie obowiązują żadne terminy.? Nie oczekuję odpowiedzi bo mam swoje zdanie na ten temat .U mnie w pracy 7 dni to zawsze7 dni a nie miesiąc lub kilka miesięcy. POZDRAWIAM Panią Mecenas,czytam PANI BLOG od początku, jest świetny i pomogl mi jak rozstawałem się z żona.
Witam,
Zabezpieczenie alimentacyjne na dziecko od ojca, na czas sprawy rozowdowej, dostałam rzeczywiście po ok. 2 tyg. od dnia złożenia wniosku (co innego jego wyegzekwowanie 🙁 ) A co z zabezpieczeniem alimentów na niepracującą żonę (mam maleńkie dziecko)? Czy wogóle jest możliwe, jeśli mąż się wyprowadził, i to on wniósł o rozwód (bez orzekania o winie, moja odpowiedź na pozew – za orzekaniem o jego winie)? Czy druga strona może wystąpić o zabezpieczenie alimentów na siebie? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Witam,
Jeżeli Pani sytuacja finansowa po rozwodzie pogorszy się to proszę czym prędzej złożyć także wniosek o alimenty na swoją rzecz (jeżeli nie uczyniła Pani tego w odpowiedzi na pozew) i o ich zabezpieczenie. Mąż także może złożyć wniosek o alimenty na swoją rzecz, lecz Sąd będzie badał czyja sytuacja finansowa pogorszyła się i od tego zależeć będzie rozstrzygnięcie.
Powodzenia!
A co jeżeli mężczyzna będzie w gorszej sytuacji materialnej w trakcie i po rozwodze, a kobieta zada od niego alimentów wyższych niż jego możliwości??/ rozwód baz orzekania , jedno dziecko. Chcialbym dodać ze jestem w stanie zapewnić dziecku lepszy rozwój niż matka i mam na to dowody, których jednak nie chciałem wykorzystać, uwazam ze mimo niepowodzenia zwiazku, dziecko zasluguje na to żeby mieć oboje rodziców i nie jest niczemu winne
Proszę pamiętać, że każda ze stron postępowania może składać dowolne wnioski. Przeciwnik procesowy powinien wykazać, że roszczenia te pozbawione są podstaw. Jeśli jedna ze stron jest w gorszej sytuacji materialnej to Sąd nie powinien od niej zasądzić alimentów.
Ja złożyłem wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi i czekałem na rozpatrzenie 14 miesięcy czyli 420 dni
Taki czas rozpatrzenia wniosku nie dziwi mnie, choć zakładam, że w tym czasie Sąd przesłuchiwał strony i świadków oraz przeprowadzał inne dowody mające na celu ustalenie sytuacji dzieci. Rozumiem też co oznaczał dla Pana brak kontaktu z dziećmi czy też ograniczenie kontaktów przez tak długi czas…