mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Apelacja

Marta Trzęsimiech - Kocur10 kwietnia 2013Komentarze (0)

Niedawno czytelniczka bloga podzieliła się ze mną wątpliwościami dotyczącymi sporządzenia apelacji od wyroku rozwodowego. Pani Anna pytała czy musi odwoływać się od całości wyroku, skoro niektórych rozstrzygnięć nie kwestionuje – wyrok składał się z 8 punktów.

Apelację można składać od całości wyroku lub od jego części. Na przykład: jeżeli ktoś zgadza się z rozstrzygnięciem dotyczącym orzeczenia rozwodu, a nie zgadza się ze sposobem uregulowania kontaktów z dzieckiem to należy zaskarżyć część wyroku. W apelacji należy zaznaczyć, które punkty wyroku Sądu Okręgowego są kwestionowane przez stronę. Część wyroku, która nie zostanie zaskarżona, stanie się prawomocna, czyli nie ulegnie już zmianie.  

Osoby, które otrzymały wyrok z uzasadnieniem powinny pamiętać o 14 dniowym terminie do wniesienia apelacji oraz o tym, że apelację kierujemy wprawdzie do Sądu Apelacyjnego, lecz składamy ją za pośrednictwem Sądu Okręgowego.

Sąd II instancji może uwzględnić apelację i zmienić wyrok, może oddalić apelację lub może zwrócić sprawę Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: