mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Prawa ojca a władza rodzicielska

Marta Trzęsimiech - Kocur06 września 2011Komentarze (0)

W świadomości powszechnej przyjętym jest pogląd, iż ojciec dziecka będący w konflikcie z matką w trakcie rozwodu starający się o powierzenie mu władzy rodzicielskiej jest na straconej pozycji. W mojej ocenie nie jest po pogląd do końca zasadny. Praktyka sądowa dowodzi, że coraz częściej Sądy akceptują uzasadnione roszczenie ojców. Wymaga to jednak profesjonalizmu w zakresie dowodzenia racji ojca przed Sądem.  Zaniechanie prowadzenia walki o dziecko, co często ma miejsce ze strony zrezygnowanych ojców, nie może przynieść sukcesu. A zaniechanie takie jest niestety dość powszechnym objawem dotykającym często zgnębionych przez swoje małżonki mężów.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście porozumienie rodziców w zakresie wychowywania dziecka po rozwodzie. Jeśli jednak porozumienie nie jest możliwe to warto rozważyć swoje stanowisko procesowe w oparciu o fakty, a nie tylko o stereotypy.  Podstawą do powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej ojcu mogą być w szczególności: lepsze kompetencje rodzicielskie ojca do sprawowania opieki nad dzieckiem,  fakt, że dziecko woli pozostać z ojcem, zaniedbania ze strony matek, mocniejsza więź psychiczna dziecka z ojcem, większe poczucie bezpieczeństwa czy też lepsze warunki bytowo-materialne, jakie może zapewnić ojciec

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: