mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Podwyżka opłaty sądowej za rozwód?

Marta Trzęsimiech - Kocur14 grudnia 2017Komentarze (0)

Dziś wpis sądowy w sprawie o rozwód i o separację wynosi 600 zł.  W przypadku rozwodu bez orzekania o winie Sąd zwraca powodowi 300 zł, więc w rezultacie opłata sądowa wynosi 300 zł.

Pod koniec listopada 2017 pojawił się projekt zmian kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw. Zawierał on propozycję podwyższenia wpisu sądowego za rozwód do 2000 zł. W razie zawarcia ugody Sąd nie zwracałby już połowy wpisu. Opłata sądowa w sprawie o separację miała pozostać na dotychczasowym poziomie 600 zł.

Dziś nie ma już sensu analizowanie skutków takiej podwyżki, choć podejrzewam, że dla wielu osób kwota 2000 zł mogłaby skutecznie ograniczyć prawo do Sądu.  Propozycja zmian po kilku dniach została wycofana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, więc opłaty sądowe pozostają bez zmian.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: