Nie każdy jest w tak dobrej sytuacji, aby jednocześnie z decyzją o rozstaniu mógł kupić lub wynająć sobie osobne mieszkanie. Często nawet po rozwodzie strony nadal mieszkają razem. W tym celu, zgodnie z kodeksową regulacją, Sąd w wyroku rozwodowym określa sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. Nie chodzi tu o przyznanie komuś lokalu, bez znaczenia jest tytuł, na podstawie, którego zajmowane jest mieszkanie.
Zatem jeżeli małżonkowie w chwili wydawania wyroku orzekającego rozwód mieszkają razem Sąd ustali sposób, w jaki strony mają z niego korzystać. Na przykład: pokój znajdujący się przy drzwiach wejściowych użytkować może powód, pokój znajdujący się obok kuchni użytkować może tylko pozwana, łazienkę i kuchnię strony użytkują wspólnie.
Podkreślam, że nie chodzi tu o przyznanie komuś prawa do lokalu. Jeśli mieszkanie jest wyłączną własnością jednego z małżonków to, mimo ustalenia przez Sąd o sposobie korzystania z lokalu, możliwe jest wyeksmitowanie byłego męża czy żony.
Orzeczenie o sposobie korzystania z lokalu stanowi jedno z rozstrzygnięć, które zawarte jest w wyroku. Jeżeli strony nie zgadzają się z rozstrzygnięciem w tym zakresie to mogą zaskarżyć wyrok tylko w części. Wówczas Sąd Apelacyjny będzie rozstrzygał apelację tylko w zaskarżonym zakresie, a orzeczenie o rozwodzie stanie się prawomocne.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }