Rozwód i co dalej?

Sprawa rozwodowa może zakończyć się na jednej rozprawie, ale często może trwać kilka lat. Jednak czy uzyskanie prawomocnego wyroku to rzeczywiście koniec wspólnych spraw związanych z małżeństwem? A może to dopiero początek kolejnych spraw sądowych?

Zmiana nazwiska

Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego kobieta może powrócić do swojego nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa, składając oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Na złożenie takiego oświadczenia są tylko 3 miesiące. Po upływie tego terminu zmiana nazwiska jest oczywiście możliwa, lecz już w zwykłym trybie administracyjnym. Czasami mężczyźni chcieliby, aby po rozwodzie była żona powróciła do swojego nazwiska, jednak złożenie stosownego oświadczenia to tylko decyzja kobiety i nie ma możliwości, aby dokonać tego wbrew jej woli.

Podział majątku

Po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej nadchodzi moment na dokonanie podziału majątku. Najprostszym rozwiązaniem jest wizyta u notariusza, o którego można dokonać podziału nieruchomości i pozostałych składników majątku. Do tego jednak potrzebne jest porozumienie obu stron. W sytuacji gdy strony nie są zgodne co do sposobu podziału i wzajemnych rozliczeń to czeka je kolejna batalia sądowa, podczas której to Sąd dokona wszelkich rozliczeń, określi wartość składników majątku i ustalali wysokość należnej spłaty. A na przeprowadzenie całego procesu i kompleksowe rozliczenie najczęściej Sąd potrzebuje kilku lat…

Wspólny kredyt

W czasie małżeństwa strony zaciągają wspólne zobowiązanie finansowe, które może łączyć je na bardzo długi czas. Postępowanie rozwodowe i sprawa o podział majątku skończą się wcześniej czy później, ponieważ Sąd musi wydać stosowne rozstrzygniecie. Sąd nie ma jednak mocy, aby ingerować w umowę z bankiem, więc aby doszło do przecięcia zobowiązania przez jedną ze stron umowy to byli małżonkowie muszą działać wspólnie. Bez współdziałania, i oczywiście bez decyzji banku o posiadaniu zdolności kredytowej tylko przez jedną stronę, umowa kredytowa może łączyć byłych małżonków na długi czas, tj. do czasu dokonania całkowitej spłaty kredytu.

Dzieci

W wyroku rozwodowym Sąd określa komu powierza władzę rodzicielską, ustala miejsce zamieszkania dzieci oraz wysokość alimentów. Małżonkowie mogą też wnioskować, aby Sąd określił sposób kontaktów jednego z rodziców z dziećmi. I jeżeli po rozwodzie byli małżonkowie nie są w stanie zgodnie podejmować decyzji w zakresie wychowania i utrzymywania dzieci to ponownie spotykają się w Sądzie. Tym razie jednak właściwym sądem nie jest już Sąd Okręgowy, a Sąd Rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dzieci stron. Najczęstsze sprawy  tego typu to:

  • podwyższenie czy obniżenie alimentów,
  • zmiana sposobu kontaktów z dziećmi,
  • zmiana miejsca zamieszkania dzieci,
  • wyrażenie przez Sąd zgody na zmianę szkoły czy na wydanie paszportu.

 

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz