mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Wysłuchanie dziecka

Marta Trzęsimiech - Kocur26 października 2024Komentarze (0)

W toku sprawy sądowej, także rozwodowej, Sąd może przeprowadzić rozmowę z dzieckiem. Procedura ta jest uregulowana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 października 2024 r. w sprawie sposobu przygotowania i przeprowadzenia wysłuchania dziecka oraz warunków, jakim mają odpowiadać pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania takich wysłuchań.

Wysłuchanie dziecka to czynność, która nie jest przeprowadzana przez Sądy często. Sąd zawsze stara się ustalić istotne fakty potrzebne do rozstrzygnięcia za pomocą innych dowodów, bez angażowania dziecka w procedurę sądową. Zdarzają się jednak sytuacje, że Sąd musi porozmawiać z dzieckiem. Jeżeli stopień dojrzałości dziecka umożliwia przeprowadzenie wysłuchania to odbywa się ono w budynku Sądu. Rozmowa przeprowadzana jest w tzn. niebieskim pokoju, a nie na sali rozpraw.

Niebieski pokój to miejsce specjalnie przygotowane do rozmowy z dzieckiem. Znajdują się nim zabawki, wygodne fotele, kolorowe meble, a sama rozmowa odbywa się w obecności psychologa.  

Po zakończeniu wysłuchania sędzia sporządza notatkę z rozmowy z dzieckiem. Notatka ta nie jest jednak ujawniana stronom postępowania, mimo, iż stanowi dowód w prowadzonej sprawie sądowej.

Obecność w Sądzie to na pewno duże przeżycie dla każdego dziecka, dlatego czynności te nie są powszechnie praktykowane. Jednak sędziowie są przygotowani do takich rozmów i nigdy nie zdarzyło mi się, żeby jakiś Klient skarżył się na przebieg czynności.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: