mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Świat online

Marta Trzęsimiech - Kocur23 marca 2021Komentarze (0)

Od roku życie większości z nas znacznie zmieniło się i duża jego część przeniosła się do naszych mieszkań. Już nie tylko zakupy robimy siedząc w domu przed komputerem, ale teraz przed ekranem pracujemy, szkolimy się, uczymy się, spotykamy się ze znajomymi i rodziną, uczestniczymy w przedstawieniach teatralnych, koncertach, zwiedzamy galerie sztuki itd.

Pracy adwokata nie da się wykonywać wyłącznie w domu, a nawet tylko w Kancelarii. Telefon można odebrać w każdy miejscu, ale na rozmowę z osobą tymczasowo aresztowaną trzeba udać się do aresztu. Poza tym nasza praca to przede wszystkim uczestnictwo w rozprawach.

Sądy bardzo powoli wprowadzają do swojej pracy „zdobycze techniki”. Nawet, co może dziwić, kontakt mailowy z sądami nie jest czymś powszechnym.  W ostatnim roku zdarza się czasami, że możemy uczestniczyć w rozprawach siedząc wygodnie (i bezpiecznie) w Kancelarii. Rozwiązanie to jednak nadal jest rzadkością. W niektórych Sądach częściej korzysta się z takiej możliwości, ale w większości sędziowie patrzą ze zdziwieniem, gdy pada propozycja, aby odbyć rozprawę online.

Rozprawy online odbywają się najczęściej w ten sposób, że sędzia i protokolant znajdują się w Sądzie, a strony postępowań i pełnomocnicy w Kancelarii. Każdy uczestnik postępowania dostaje wcześniej drogą mailową informacje o dostępie do rozprawy i o określonej godzinie rozpoczyna się spotkanie. Jeżeli w rozprawie uczestniczą świadkowie to oni także dostają maila zawierającego dane dostępowe i o wskazanej godzinie dołączają się do rozprawy.

Mimo, że można wymienić wiele wad takiej formy prowadzenia rozpraw, to ze względu na bezpieczeństwo wszystkich z nas, rozprawy online powinny stać się teraz powszechną praktyką.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: