mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Koronawirus i odwołane rozprawy

Marta Trzęsimiech - Kocur17 marca 2020Komentarze (0)

Od piątku 13 marca 2020  prawie wszystkie rozprawy w Sądach zostały odwołane. Już w czwartek pracownicy sekretariatów sądowych dzwonili do Kancelarii, by strony procesów i świadkowie nie przychodzili na rozprawy. Na razie wiadomo, że rozprawy wyznaczone do dnia 31 marca 2020 nie odbędą się.

Chyba każdy z nas rozumie powód, dla którego Sądy przestały orzekać, jednak w związku z tym pojawiają się pytania:

Czy Sąd wyznaczył nowy termin mojej rozprawy?

Nie, na razie nie wiadomo kiedy zostaną wyznaczone terminy rozpraw, które teraz zostały odwołane.

Miałem zamówione w czytelni Sądu akta do przeglądania, czy mogę pójść do Sądu, by zapoznać się z aktami sprawy?

Nie znam regulacji wprowadzonych przez wszystkie Sądy w kraju, jednak w okręgu katowickim, i podejrzewam, że w większości Sądów, nie ma możliwości, by wejść do Sądu. Działalność czytelni jest najprawdopodobniej ograniczona tylko do nielicznych wyjątków.

Czy wszystkie rozprawy zostały odwołane?

W czasie, gdy bieg większości spraw można wstrzymać bez większej szkody dla uczestników postępowania, to niektóre rozprawy nie są odwoływane. Do spraw, które odbywają się należą np. sprawy w przedmiocie zastosowania i przedłużenia tymczasowego aresztowania, sprawy, w których orzeczono środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym,  sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, sprawy, o których mowa w ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób; sprawy z wniosku, o którym mowa w art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, sprawy związane z wykonaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania. By nie ryzykować niepotrzebnej wizyty w Sądzie proszę zadzwonić do sekretariatu, by uzyskać bieżącą informację.

W mojej sprawie miał być przesłuchany świadek, który jest ciężko chory i nie wiadomo, czy stan jego zdrowia pozwoli na przesłuchanie go za kilka miesięcy. Czy Sąd może przesłuchać takiego świadka?

Tak, Sąd może przesłuchać taką osobę w trybie zabezpieczenia dowodu, jeżeli zachodzi obawa, że osoby tej nie będzie można przesłuchać na kolejnej rozprawie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: