Od piątku 13 marca 2020 prawie wszystkie rozprawy w Sądach zostały odwołane. Już w czwartek pracownicy sekretariatów sądowych dzwonili do Kancelarii, by strony procesów i świadkowie nie przychodzili na rozprawy. Na razie wiadomo, że rozprawy wyznaczone do dnia 31 marca 2020 nie odbędą się.
Chyba każdy z nas rozumie powód, dla którego Sądy przestały orzekać, jednak w związku z tym pojawiają się pytania:
Czy Sąd wyznaczył nowy termin mojej rozprawy?
Nie, na razie nie wiadomo kiedy zostaną wyznaczone terminy rozpraw, które teraz zostały odwołane.
Miałem zamówione w czytelni Sądu akta do przeglądania, czy mogę pójść do Sądu, by zapoznać się z aktami sprawy?
Nie znam regulacji wprowadzonych przez wszystkie Sądy w kraju, jednak w okręgu katowickim, i podejrzewam, że w większości Sądów, nie ma możliwości, by wejść do Sądu. Działalność czytelni jest najprawdopodobniej ograniczona tylko do nielicznych wyjątków.
Czy wszystkie rozprawy zostały odwołane?
W czasie, gdy bieg większości spraw można wstrzymać bez większej szkody dla uczestników postępowania, to niektóre rozprawy nie są odwoływane. Do spraw, które odbywają się należą np. sprawy w przedmiocie zastosowania i przedłużenia tymczasowego aresztowania, sprawy, w których orzeczono środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym, sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, sprawy, o których mowa w ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób; sprawy z wniosku, o którym mowa w art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, sprawy związane z wykonaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania. By nie ryzykować niepotrzebnej wizyty w Sądzie proszę zadzwonić do sekretariatu, by uzyskać bieżącą informację.
W mojej sprawie miał być przesłuchany świadek, który jest ciężko chory i nie wiadomo, czy stan jego zdrowia pozwoli na przesłuchanie go za kilka miesięcy. Czy Sąd może przesłuchać takiego świadka?
Tak, Sąd może przesłuchać taką osobę w trybie zabezpieczenia dowodu, jeżeli zachodzi obawa, że osoby tej nie będzie można przesłuchać na kolejnej rozprawie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }